Jakie Anteny macie i polecacie na 2m SSB i CW
Witam po wizycie prezesa mojego klubu .Pojawił się pomysł aby zamontować nowy maszt antenowy na kominie . Szczegóły nie są jeszcze ustalone ale od kominu ma odchodzić ok 2 m rury . Następnie ma być rotor RAK i część obrotowa z łożyskiem oporowym na której ma być antena KF (np. GB311 lub GB37 ) następnie jakaś odległość i Antena na 2m i na szczycie X300 . czy w tym planie są jakieś niedociągnięcia ?

pozdrawiam Adrian SQ2RAD

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Jeszcze dodam Nagranie horyzontu widzianego z mojego tarasu . Tam jest też zdjęcie mojego masztu UKF .

Jeśli chodzi o anteny to jeszcze popracuje na mojej starej 6 el i w przyszłości będę chciał kupić na 144 MHz 8el (od SP6DG) a w dalszej przyszłości dokupić jeszcze jedną i ze statkować  je w pionie . 

Pozdrawiam Adrian SQ2RAD
Odpowiedz
(18-06-2023, 22:54)SQ2RAD napisał(a): ....i w przyszłości będę chciał kupić na 144 MHz 8el (od SP6DG) a w dalszej przyszłości dokupić jeszcze jedną i ze statkować  je w pionie . 

Pozdrawiam Adrian SQ2RAD

Takiego producenta anten nie znam, trudno doradzić. Stakowanie jak najbardziej polecam.
Odpowiedz
Nie wiem jakie masz możliwości ale zastanów się nad samodzielną budową anten.
Na początek polecałbym 7 el. DK7ZB Z zakładki " Stacked 7 El. 2m Yagis"
Anteny DK7ZB są projektowane pod kątem max zysku i dla tego nie są optymalne do środowiska miejskiego. Są za to powtarzalne i stosunkowo łatwe do wykonania.
Rurki kupisz w hurtowni a za drobną opłatą panowie dotną odpowiednie długości. U mnie to działało. Uchwyty znajdziesz na giełdzie qrz. Jeżeli nie będzie aktualnie ogłoszenia to pisz mala do SP6GWN poda ci namiary na firmę której przekazał produkcję uchwytów do anten. Satysfakcja z pracy na własnoręcznie wykonanych antenach gwarantowana. Używałem te anteny przez wiele lat z dobrym skutkiem.
Odpowiedz
Dokładnie tak jak Andrzej mówi, materiały na antenę kosztują niewiele.

Uchwyty do anten drukuje się na drukarce 3D.
Aktualnie zwykle używam rurek fi 8mm z boomem kwadratowym 20mm.
Na 2m to nie jest wielki problem, ale przy antenach na 70cm jest spory problem z uwzględnieniem boomu i uchwytów.
Tutaj jest temat dobrze rozwinięty
http://dg7ybn.de/BC_numbers/BC.htm
Odpowiedz
Wiara we właściwości własnoręcznie  wykonanej anteny, zwiększa jej zysk prawie o 3dB Wink
Odpowiedz
Może i te rozwiązanie jest ok ale miałem plan zrobienie własnych anten na paso 432 MHz , Owszem wymagana jest tu większa precyzja ale za to jest to mniejsze i można taką anteną podciągnąć oceny z przedmiotów technicznych.

Ja miałem dosyć bliskie kontakty z SQ6DG , Rodzice woleli by tak wielkie i widoczne anteny były wykonane przez kogoś innego a nie mnie . Te na 432 MHz są mniejsze i lżejsze . Generalnie to SQ6DG nagadał mi o tych dipolach pętlowych jakie to one fajnie i nisko szumne .

Zresztą zawszę mogę wykonać taką anteną wd. DK7ZB na 144 na próbę i jak wyjdzie to podaruje ją mojemu koledze SQ2IPS.
Jednak tutaj jest ten sam problem co pisałem wcześniej . materiały są dla mnie niedostępne . A kilu metrowych kawałków metalu ciężko by ukryć przed moim tatą .

Pozdrawiam Adrian SQ2RAD
Odpowiedz
Cześć Adrian,
Polecam Tobie anteny firmy ANTENNAS-AMPLIFIERS.
U mnie w tym sezonie lekka konstrukcja ANTENNAS-AMPLIFIERS PA144-432-19-3-2CBP (144+432MHZ, 19-ELE YAGI) na rotorze YAESU G-450C. Antena kierunkowa dualband na pasmo 2m (Yagi 7 elementów o zysku 12,6dBi) oraz 70cm (Yagi 12 elementów o zysku 14.6dBi) na wspólnym boomie o dł. prawie 3m. Oba pasma zasilane są osobnymi kablami koncentrycznymi.
Na 70cm zrobiłem na niej na razie QSO na ponad 350km na CW z OK z mocą ok. 75W, a na 2m w tym roku na Es ODX 2378km z EA7BHO na FT8 i 1558km na SSB z F6DRO z mocą 100W. Antena zainstalowana na wysokości 128m n.p.m. i 8m nad poziomem gruntu.
Pozdrawiam serdecznie,
Darek SP3TLJ
Odpowiedz
Witam aktualne według planu będzie 1 antena 8 el YU7EF ze wzmacniaczem przy radiu bez LNA . zaśilane kablem cnt 400 z jumperem z rg 214 .
plan 70 cm pozostaje w fazie marzeń .
antena kf na dole 
na szczycie x 300 do lokalnego FM I SSB 
również cnt 400 
maszt to ma być 1,4 m rury stalowej + rotor RAK + 3m rury stalowej z antenami HF/VHF/(VHF/UHF)
rura stalowa to fi 45 i 3mm ścianki pomalowanej farbą na biło 

dla sztywności całości pod HF na wysokości ok 1m ma być łożysko oporowe z odciągami 

liczę na to że wyrobię się przed iaru 145 contest 

Zdjęcie mojej ant na maszcie tymczasowym na SPAC i LY VUSHF contest edytowanym przeze mnie 

pozdrawiam Adrian SQ2RAD
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości