Piwnice pod Toruniem
Zainspirowany wątkiem Tomka SQ6QV (http://mikrofale.cafe/showthread.php?tid=130) skojarzyłem, że sporo krótkofalowców, a właściwie mikrofalowców, ma na swoich stronach internetowych działy poświęcone radioastronomi , więc może warto na tym forum pozwolić zaistnieć równiż temu tematowi.
Przypomniałem sobie o bardzo blisko związanym z naszym hobby radioteleskopie w Piwnicach pod Toruniem. Spora grupa fanów mikrofal może się pochwalić wizytą na tym obiekcie.
Jedna z takich wycieczek została opisana w mini reportażu przestawionym w Fojutowie w kwietniu 2019 roku.
przypomniałem sobie o bardzo blisko związanym z naszym hobby radioteleskopie w Piwnicach pod Toruniem.
http://sp3ypr.pl/tresc/strony/galeria/20...iwnice.pdf
Odpowiedz
Ogrom tej anteny robi wrażenie .Rzadko można powiedzieć ze byłem na radioteleskopie  a nie w nim Smile  . Polecam wizytę .
Dostąpiłem   zaszczytu "pracy" nasłuchowej na radioteleskopie i uczestnictwa w eksperymencie .
Zacznijmy więc od początku .
Krystian SQ2KL  rzucił pomysł spróbowania  odbioru sygnału z sondy Voyager 
Od pomysłu do realizacji  to już mały krok  ."Znaleźliśmy " dużą parabole . Udało się uzyskać zgodę na wykorzystanie jej do przeprowadzenie eksperymentu . .Radioteleskop niestety nie posiada odbiorników w tym pasmie  więc musieliśmy wszystko sami zorganizować .
Dzięki uprzejmości firmy ICOM udało się wypożyczyć IC-R9500 (plan"B"). Krystian musiał jednak podpisać dokument  ze odda nerkę i wątrobę  jak coś się stanie z radiem Smile . Konwerter z LNA  to produkt DB6NT specjalnie wykonany do tego celu . Dzięki uprzejmości  pracowników radioteleskopu został wykonany dodatkowy filtr pasmowy  na wejście konwertera . W części  odbiorczej znajdował się element horna "odcięty" z przypadkowo stojącej na paradzie ,wojskowej wyrzutni rakiet ziemia powietrze Smile .Minuta strachu i już był w naszych rekach .
Już na poważnie to udało się kupić taki element na znanym polskim portalu aukcyjnym .Gdy zebraliśmy sprzęt i dojechaliśmy do Piwnic zaczęła się tygodniowa walka z montażem sprzętu na teleskopie .Przygoda zaczęła się już przy montażu zestrojonego horna w centrum czaszy .Nasz horn okazał się za wysoki i prawie udało się nam uszkodzić "sztuczną ziemie "  (absorber kontrolny ) .Na szczęście nic się poważnego nie stało .Cena tego absorbera to kilkaset euro więc ryzyko brania" chwilówki" było już prawie realne Smile .
Trafiliśmy w czas eksperymentów nasłuchowych i radioteleskop był cały czas w pracy  .Przerwy w których mogliśmy coś  zrobić były bardzo krótkie . Nie obyło się bez przygód jak to zwykle bywa . Od samego początku pojawiły  się problemy z którymi musieliśmy się zmierzyć .
Nie mogliśmy się wpiąć z naszym sygnałem w linie dystrybucji z powodu za wysokiej częstotliwości konwertera  . Straciliśmy więc  możliwość skorzystania z systemu obróbki sygnału na radioteleskopie .Nastąpiła więc realizacja planu "B" .Plan polegał na wykorzystaniu R9500 i transmisji sygnału via siec ethernet . Do wyjścia pośredniej ICOM został podłączony SDR IQ .Bardzo szybko szybko postawiliśmy serwer  do przesyłu danych do centrum sterowania . Niestety potem nastąpiła największa klęska , ICOM 9500 przestał działać  ( biedny Krystian i jego narządy do przeszczepu ). Po krótkim zastanowieniu  nastąpiła realizacja planu "RWD " . Zamiast niego podłączyliśmy  skaner radiowy Yeasu ( plan "C" ) i zrezygnowaliśmy z próby  nasłuchów  sondy Vovager  .Czułość skanera była zbyt niska nawet żeby słuchać zwykłego radia . Sygnału  Voyagera nie udało się odebrać .Odebraliśmy sygnały innych sond .
Praca  na radioteleskopie była jedna z moich większych przygód życiowych . Cała ta przygoda nie udała by się bez Krystiana SQ2KL i wspaniałych pracowników radioteleskopu w Piwnicach  .

Marek SP4ELF

Odpowiedz
Po przemyśleniach przyszło mi na myśl ze zrobiłem błąd .Czemu nie wystartowałem w zawodach UKF Smile . Przywiązanie się w ognisku anteny z radiem hmm .. .Pełny obrót anteny w pionie ..... no no
Odpowiedz
Super Marku, szkoda że forum nie ma lajków...pewnie byłoby tu ich mnóstwo.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości