3el Yagi @ 50MHz
Cześć,
jakiś czas temu kupiłem antenę nieznanego wykonania z zamkniętym Dipolem.
Zamontowałem puszkę z transformatorem półfalowym i po drobnych korektach były efekty.
Pliki w załączniku:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Witaj.
Rozumiem, ze to co trzymasz na zdjęciu w ręku, to połowa dipola. Część płaska z dziurką jest wkręcana do puszki, a tam, gdzie widać niebieski "korek"(?) obie części są galwanicznie ze sobą łączne na zmontowanej antenie?
Odpowiedz
(12-10-2020, 10:50)SP2LQP napisał(a): Witaj.
Rozumiem, ze to co trzymasz na zdjęciu w ręku, to połowa dipola. Część płaska z dziurką jest wkręcana do puszki, a tam, gdzie widać niebieski "korek"(?) obie części są galwanicznie ze sobą łączne na zmontowanej antenie?

Część płaska z otworem wsadzana jest do puszki poprzez plastikowy dławik. Część druga z niebieską zaślepką łączy się galwanicznie pod spodem puszki za pomocą uchwytu. Zastosowałem śruby M5 nierdzewne do łączenia obu części dipola. Nie jest to super szczęśliwe rozwiązanie ale tak to gdzieś wymyślili w fabryce.(Wrzucę potem foto tych uchwytów).
Reflektor i direktor również są zrobione z dwóch łączonych elementów.

Dla ciekawych: taki dipol można wykonać dysponując odpowiednio długą deską + wystrugać z drewna 2 krążki o średnicy 50mm.
6m rurka ALU do której wsypujemy piasek i zatykamy z obu stron, kółka ustawiamy w odpowiednim rozstawie na desce(2726mm-2x12mm-50mm=2652mm). W ten prosty i skuteczny sposób potrzebujemy dwie osoby do zrobienia dipola.  Cool
Odpowiedz
Prościej można za pomocą giętarki do rurek miedzianych ,nie potrzebny wtedy piasek.Takie coś ma każdy co robi gaz w aucie.To taka uwaga jak by ktoś chciał się po kusić o zrobienie samemu
Odpowiedz
Dla świętego spokoju z giętarką lub deską lepiej wsypać piasek. Zaoszczędzi się wtedy kilka złotych a otoczenie nie będzie narażone na trafienie mięsem.   Big Grin
Odpowiedz
Ja używam takiej giętarki do niektórych zabaw. Średnica wewnętrzna po zagięciu 40 mm, obsługuje rurki 6/8/10 mm. Koszt na portalu aukcyjnym 22 PLN półtora roku temu.

Odpowiedz
W maju robiłem antenę na 6m, taka dosyć pancerną, to niby DK7ZB 28 ohm była, ale dokształciłem się z gamma-match i zrobiłem jej takie dopasowanie.
Polecam, bo mechanicznie jest to wspaniałe rozwiązanie.
Rurki aluminiowe, nitowane, dystans jest wydrukowany na drukarce 3D, boom 28mm, elementy 20.
Elementy mocujące do boomu są ze starej anteny kathreina na 300Mhz kupionej w TDM.

Finalnie wisi ale na razie w garażu Smile

Odpowiedz
Znaczy cienką rurkę wibratora (jak rozumiem ze zdjęcia) po odpowiednim wygięciu przynitowałeś do tej poziomej?
Czy tak?
Odpowiedz
Dokładnie tak, nie wiem na ile to jest elektrycznie pewnie, ale jest jednorodne aluminiowe. Zastanawiam się, czy nie podjechać, żeby mi to TIGiem błysnęli.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości