Tanie OCXO 10MHz z Allegro
Na allegro pojawiły się OCXO  z generatorem CTI OSC5A2H02 w cenie 40-100 zł.
Andrzej SP2FRY zaryzykował kupno i przywiózł generator  do Swornychgaci .

Paweł miał okazje do zmierzenia nowym miernikiem szumów fazowych . Ja zabrałem 
generator do Kutna żeby przyjrzeć się stabilności .

Po 30 minutowej rozgrzewce włączyłem godzinny  pomiar ( niebieski) , po którym wykonałem krótki
test stabilności termicznej polegający na położeniu na mierzonym  generatorze małego radiatora (fioletowy)
Wykres zielony przedstawia różnice częstotliwości po dwunastogodzinnej pracy generatora .
Widać znaczne zmniejszenie dryftu , jest on mniejszy od pokazanego  dla porównania generatora Oscilloquartza .
Większe są natomiast fluktuacje które powodują że wykres ADEV CTI przebija osciilloquartza powyżej 1000s.

Na koniec wtopa , generator nie da się ustawić na 10 MHz brakuje 0.8Hz.
Wina jest po stronie układu podającego napięcie strojenia , jest za wysokie .
Odpowiedz
To ja zamieszczę co wyszło ze zgrubnych pomiarów szumów fazowych:

Na osi odciętych jest odległość od nośnej wyrażona potęgami 10 w Hz, to znaczy 0 => 1 Hz, 1=> 10 Hz etc. Oś rzędnych to szumy fazowe w decybelach odniesione do poziomu nośnej, znormalizowane do pasma 1 Hz. Jednostka to dBc/Hz. Granatowy wykres to wartość szumu tego DUT, jasno niebieski to możliwe do uzyskania przez przyrząd tło pomiaru w danych warunkach.
Ten egzemplarz wygląda całkiem przyzwoicie. Nie mam jeszcze pewności 100% co do wyników, mój przyrząd jest w trakcie prac wykończeniowych i kalibracji wyników z innymi przyrzadami. Jeszcze kilka tygodni...
Odpowiedz
Tu źródło zakupu.
https://pl.aliexpress.com/item/100500446...pt=glo2pol
przesyłka dotarła do mnie z Chin po 12 dniach.
Odpowiedz
Opinia z Aliexpresu. Też problem z zakresem dostrojenia.

the Ocxo arrived very fast to the UK, very well packed, it works very well, I could only adjust it to 0.2hz above 10mhz my counter is gpsdo locked, so I added a smd resister to bring the Ocxo adjustable voltage down a fraction, now I have set it to 0.00hz, dead on 10.00000000mhz, I will now leave it running and see how it is, I am very happy, thanks Dave 2E0DMB 22 Sep 2022 08:52
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości