IC-905
Już wiadomo dlaczego ICOM nie umieścił menu TRV w IC-705 - po prostu wpadli sobie na pomysł, że zrobią mikrofalowe radio: IC-905

Oczywiście mikrofalowcy w większości suchej nitki na tym tworze nie zostawiają...ale ja dziś zrozumiałem dla kogo ono jest.

Odpowiedz
Cześć

Żadne radio z linii ICOMa 7300/9700/705 nie ma trybu transvertera.

Mnie koncepcja 905 kojarzy się z aglomeracjami gdzie nie łatwo jest dotrzeć z długimi kablami na dach.
Analogicznie do tego co dzieje się teraz na stacjach bazowych na górę skrętka lub światłowód.
A tu bez strat zwykła tania skrętka z PoE 48V i na dachu mamy wszystko włącznie z tym, że skrzynkę można umieścić nad obrotem i kręcić :-)
Myślę że będzie to miało sporą ilość odbiorców.

Kiedyś ktoś napisał komentarz odnośnie wchodzącego na rynek 9700, że nic w obudowie od 7300 nie może działać dobrze :-)

Zobaczymy na wiosnę co to będzie za cud

Pozdrawiam

Tomek
Odpowiedz
Tomek... ale oni coś tam piszą że skrętka do 20m, to trochę mało wg mnie. Do tego nie wiadomo czy będzie możliwość sterowania zewnętrznymi akcesoriami, cena.... ups.

Idea super ale... wg mnie zasilanie powinno być do wyboru - PoE albo powyżej 20m zwykłym dwużyłowym kablem. Sterowanie najlepiej po optyce jak w większości komercyjnych rozwiązań. Wszystkie konektory powinny być od dołu obudowy zaprojektowane. Pasma powinny być do wyboru (każde w osobnym pudełku), lub połączone np VHF z UHF osobno 23/13cm etc. Panel sterowania widziałbym coś w podobnie jak 7100 (ta obudowa od 705 to lekkie nieporozumienie).

Jak widać sporo do życzenia ale... od czegoś trzeba zacząć i fajnie że ICOM przeciera szlaki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Odpowiedz
Połączenie TRV <-> TRX na pewno powinno być po światłowodzie razem z miedzianym oplotem jako zasilanie. Taki specjalny kabel robiłby tylko ICOM i liczył sobie jego sprzedaż z metra z bardzo dobrym przebiciem. Ja już bym wiedział jak to zorganizować, żadna popularna skrętka - to jest nieporozumienie..
Odpowiedz
Takie cudo ma Ericsson ino jest to skrętka wraz dwoma dodatkowymi żyłami 1,5 albo 2,5mm^2. Całość jest w ekranie. Nazywa się to "kabel hybrydowy". Światłowód jest osobno gdyż w radiach typu E-band gniazda z wkładkami FO są w innych portach niż zasilanie.

W przypadku Ericssona do 80m można stosować przesył danych po elektryce czyli skrętka, a powyżej 80m już tylko światłowód. Zasilanie urządzeń zawsze idzie po osobnym kablu (nie stosuje się rozwiązań typu PoE). Takie rozwiązania stosuje HUA i NEC. Chinole dają jeden kabel w którym są dwie skrętki, natomiast NEC dwie osobne skrętki. Wszystkie urządzenia mogą opcjonalnie mieć podpięte światłowody.
Odpowiedz
Mnie najbardziej interesują przełączniki N/O. Zapewne w 2,4 jak i 5,6 będą to kostki elektroniczne jakie stosuje się w boosterach Wifi z uwagi na niewielkie moce, ale jak to rozwiązano w przypadku 3cm, no bo chyba nie wykorzystali mikrofalowy mechaniczny przekaźnik?
Odpowiedz
Orientacyjna cena IC905 to 12500zl. Dodatkowy TRV dla zestawu IC905 na 3cm to wydatek 4600zl. Prawdopodobna premiera: wiosna 2023.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości