Wewnętrzne "piękno" chińskiego tłumika 150W 50db
Wpadł mi w ręce chiński tłumik - spalony.
Bardzo solidnie i poważnie wygląda z zewnątrz...a w środku oprócz badziewnych rezystorów możemy podziwiać tradycyjną chińską sztukę strojenia nacinaniem ścieżek i kroplami cyny.
Tłumik jest złożony z rezystorów 1+3+20+26db, spalił się pierwszy - 1db. Wrzuciłem tam kawałek laminatu ze ścieżką 50ohm....do 70cm i 100W się nadaje Smile
Kolejny raz potwierdza się teoria, że lepszy stary markowy niż nowy chiński.

Odpowiedz
Tłumik inny,  ale żeby nie mnożyć bytów dopisuję tu.
Pacjentów było trzech, wszystkie przypalone na wejściu - tylko w różnym stopniu.
Napis jak widać 50db 100W do 6 GHz...

Na pierwszy rzut oka tłumik jest naprawdę przyzwoicie wykonany, przemyślana konstrukcja, od strony wyjścia (nie upalonego) 35dB RL.
Gniazda mają tulejki teleskopowe ze sprężynkami w środku, pomiędzy dwoma elementami tłumika też jest element ze sprężynkami.
Tłumik składa się z dwóch płytek osadzonych w aluminium, aby wyjąć płytkę trzeba ścisnąć profil w imadle i płytkę da się wysunąć, bez tego siedzi bardzo mocno.
płytki są różne, jedna z małym tłumieniem (ta jest przypalona) a druga z większym.
Na zdjęciu jest płytka wejściowa - o niskim tłumieniu, straciła ona rezystancję w wyniku przegrzania, jedna ma 85 Ohm, druga 90..ciekawe jak równomiernie są przegrzane.

Także wydaje się, że to zupełnie przyzwoity tłumik, już bez żadnego strojenia nożykiem, po prostu zaprojektowany jak trzeba.

Problemy:
-profile z płytkami są innej średnicy niż radiator, latają w nim sobie, jest przynajmniej 0.2mm luzu, może więcej, aluminium w aluminium, żadnej pasty, ani termicznie ani elektrycznie nie ma dobrego połączenia
-100W to może przez 1s...realnie ciągłej mocy to 20W wydaje mi się ryzykowne.
-pozostałe problemy na foto.

Z dwóch zepsutych nie udaje się złożyć jednego dobrego, bo powstały tłumik nie ma stabilnego tłumienia rzędu 80dB tylko jakieś "pływające" w funkcji częstotliwości rzędu 60-70dB

Jakby go nowego rozkręcić, dodać folię alu z pastą i skasować luz to może wytrzymałby więcej.

Odpowiedz
Rozebrałem kolejny zepsuty chiński tłumik.

Ten w sumie nie taki najgorszy. Dwa tłumiki w środku wyglądają na przyzwoite, ale ten wejściowy to już biedniejszy.

Problemy:

Napisali 3GHz ale użyli materiałów które z autopsji widać, że się nie nadawały. Przy gnieździe wejściowym silikonowe uszczelnienie zmieniło strukturę na "chrupką" Smile

Pasta przy wyjściu z pierwszego rezystora 20dB zmieniła kolor, była tam jakaś rzeźba z cyny...chyba fabryczna.

Złącze wejściowe 7/16 było kiepskiej jakości, ktoś dokręcił mocno i pin wlazł do środka odklejając ścieżkę.

Finalnie udało się go naprawić, wymieniłem 7/16 na N, natomiast na 2.3GHz RL na wejściu -16dB, tłumienie 49.8

a w odwrotną stronę -25dB i tłumienie 51dB.

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości