Zaginarka do cienkiej blachy
Sprawiłem sobie modelarską zaginarkę z łamanym stołem do cienkich elementów blaszanych. Postanowiłem dzisiaj ją wypróbować. Zaginarka może giąć elementy do 180 mm długości, o grubości 0,1 do 0,3 mm. Wyposażona jest w obracany nóż o dwóch krawędziach - jedna pełna i jedna z wycięciami pozwalająca zaginać kształty np. pudełek. Na szybko wyciąłem nożyczkami w blaszce miedzianej o grubości 0,1 mm i zagiąłem małe pudełko (na zdjęciu za zaginarką). Głównym przeznaczeniem dla niej w moim warsztacie to gięcie pudełek ekranujących.

Ale postanowiłem sprawdzić czy da się wykorzystać do czegoś jeszcze. Wpadł mi pomysł by może spróbować wygiąć małego horna. Zaprojektowałem na szybko antenę dla 10,368 GHz z falowodem WR15, o zysku 15 dB. Antenę rozwinąłem w module konstrukcji blaszanych mojego CAD-a do postaci płaskiej i wydrukowałem na kartce papieru. Kartkę nakleiłem na blaszkę miedzianą 0,1 mm  za pomocą taśmy dwustronnej i wyciąłem dużymi nożyczkami.

Następnie wycięte elementy zagiąłem

No i na koniec polutowałem.

Troszkę powichrowało przy lutowaniu, ale w zasadzie był to test przydatności takiego urządzenia w warsztacie a nie antena przeznaczona do użycia. Modelarze korzystają z tego rodzaju zaginarek przy wykonywaniu elementów trawionych z blachy  z mozaiką kształtów przenoszoną metodą fotolitograficzną (podobnie jak przy wykonywaniu PCB) i jak widziałem jest możliwość wykonania nawet bardzo drobnych elementów. Tu wycinane kształty były nożyczkami. Materiał w postaci blachy miedzianej grubości 0,1 mm w mojej opinii jak najbardziej nadaje się do wykonywania ekranów i innych małych elementów. Po odpowiednim ukształtowaniu można mu nadać sztywność wynikającą z kształtu i elementy takie mimo małej grubości nie są wcale aż tak bardzo wiotkie. Jak zakupię sobie blachę miedzianą 0,2 i 0,3 mm to porównam z tą którą posiadam.
Odpowiedz
Nieźle!
Zobacz ten filmik od 1:00 co zrobić, żeby nie było problemów z lutowaniem. Jeszcze jedno narzędzie potrzebne.
https://www.youtube.com/watch?v=Yl8qfu-ojTQ

No i teraz pomyśl co można osiągnąć gdyby tej antence dać zewnętrzny szkielet z wytrzymałego tworzywa. To już nie byłaby zabawka na biurko, a koszty wytworzenia bardzo niskie.
Odpowiedz
Nie wiem Tomek czy miałeś w rękach miedzianą blaszkę 0,1 mm. Ona się gnie od fotonów na nią padających  Big Grin I chyba taki system jak w filmie by się nie sprawdził. Problem nie był z samym lutowaniem (lutownica może oddać ponad 100 W i mam odpowiedni grot), faktycznie lutowało się łatwo. Problemem była precyzja wycięcia i to, że raczej trzeba by przygotować odpowiedni fixture a nie lutować w powietrzu. Będę chciał przetestować fotolitograficzny transfer wzoru za pośrednictwem negatywowej folii światłoczułej. Tu chciałem sprawdzić operowanie zaginarką. Dotychczas widywałem tylko konkretne, hydrauliczne prasy krawędziowe. A tutaj wersja biurkowa i do tego dość precyzyjna. Mam już kilka pomysłów na wykorzystanie.
Odpowiedz
No bo 0.1 to już gruba przesada Smile ale 0.3 mam i z takiej chcę zrobić teraz okrągłe septum na 13cm. Kłopot jest taki, że trzeba zrobić zewnętrzny szkielet żeby feeder nie wygiął całości razem z gniazdem. Finalnie chyba się skończy grubszą blachą w tym miejscu Smile ale będę próbował.

Tak czy owak lutowanie to już wisienka na torcie, to się musi trzymać zanim zaczniesz lutować, do lutowania mały palnik wydaje mi się bardziej odpowiedni, może też być opalarka. Cynę zapodać niech leży i grzać tylko nie dotykając.

Cięcie gięcie jak dla mnie to wyszło Ci świetnie, tylko materiał lichy strasznie.

Już patrzyłem ile taka zaginarka Smile fajny sprzęt.
Odpowiedz
Witam
Już kiedyś miałem chrapkę na tą zaginarkę ,kosztowała 300 ,ile kosztuje teraz ?
pozdrawiam
Odpowiedz
(09-06-2021, 01:06)SP3PGN napisał(a): ...kosztowała 300 ,ile  kosztuje teraz ?

Trzeba doliczyć 50 do tamtej ceny oraz przesyłkę.
Odpowiedz
Dzięki . W porównaniu do wzrostu cen materiałów budowlanych to niewielka podwyżka .Chyba też się skuszę.
pozdrawiam
Odpowiedz
Fajna zabawka do cienkich blach ,myślę że do 0.8mm jeszcze wytrzyma ,do lutowania takich cienkich blaszek wystarczy lutownica 100-200W ,ja do 0.8mm używam palnika do robienia precjozów ze złota o średnicy 0.5mm dysza ,tylko ostrożnie bo cienkie blachy potrafią się wyginać.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości