Jaka antena Poty czy Helix na QO 100
Witam 
Część odbiorcza Rx na QO 100 uruchomiona z klocków DX Patrol LNB i Dwn conwerter + czasza 1,2 m .
Jestem teraz na etapie uruchamiania i montażu części nadawczej z elementów w/w firmy .
Pozostaje wybór anteny nadawczej Tx na 2,4 GHz i w związku z tym moje pytanie do Szanownych Kolegów
co lepiej wybrać POTY ,czy Helix jako ( oświetlacz ) na 2,4 GHz ? 
Serdecznie Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz .
Odpowiedz
Pytasz jakby była jednoznaczna odpowiedź...nie mówiąc ani jaki to talerz (f/d ?)
ani do czego go będziesz używał (tylko NB czy też DATV).

Z typowego offsetowego talerza POTY się ciut gorzej nadaje, ale się lepiej odbiera (niż z LNB przesłoniętego helixem).
Do NB bez różnicy.

Do DATV polecam helix (albo septum) do nadawania i drugi talerz (90, lepiej 120) do odbioru.
Odpowiedz
(07-06-2021, 21:43)SQ6QV napisał(a): Pytasz jakby była jednoznaczna odpowiedź...nie mówiąc ani jaki to talerz (f/d ?)
ani do czego go będziesz używał (tylko NB czy też DATV).

Z typowego offsetowego talerza POTY się ciut gorzej nadaje, ale się lepiej odbiera (niż z LNB przesłoniętego helixem).
Do NB bez różnicy.

Do DATV polecam helix (albo septum) do nadawania i drugi talerz (90, lepiej 120) do odbioru.

Witaj Tomku 
Serdecznie dziękuję za odpowiedź .
Konfiguracja : antena zwykła offsetowa od TV SAT (f/d nie wiem ) na razie zamierzam wystartować w NB i zaszczycić grono kolegów z SP , powiększyć 
listę Szanownego Wojciecha DD5JI polskich stacji pracujących na QO 100   Smile
Wybacz za moje lamerskie  pytania ,ale mam ich wiele  Big Grin mam nadzieję ,że będziesz miał cierpliwość dla początkującego kolegi na mikrofalach .
Temat niezmiernie ciekawy i pasjonujący .
Serdecznie Pozdrawiam
Odpowiedz
Wojtek mi przesłał ostatnio listę, to już prawie 150 osób.

"Zwykła offsetowa antena od tv-sat" ma f/d gdzieś pomiędzy 0.6-0.7 - różne są.

Generalnie na NB jest dosyć łatwo wejść. Wyzwaniem jest ustabilizowanie częstotliwości. Nie tylko do celów SSB - np. można też zrobić łączności FT8 - trudne ale możliwe.

Jak bardzo można spieprzyć i to wciąż działa.......otóż bardzo Smile
Zbieram z internetu różne fotki którymi ludzie się czasem chwalą...przy jakiejś prezentacji pokażę więcej.

Co jest tutaj nie tak ?

Odpowiedz
Dzień Dobry 
Fajnie dzięki za pomoc , mam pytanie cały zestaw rx/tx na QO 100 będzie z klocków DX Patrol na razie nie planuje zakupu GPSDO i się zastanawiam czy będzie to stabilne bez niego ?
czy da się pracować .
Odległość od anteny nadawczej 2.4 GHz  to ok 4 metry czy próbować podać sygnał przez jakiś bardzo dobry nisko stratny  kabel z dobrymi złączami czy montować w pobliżu anteny czego chciałbym uniknąć co byś radził .
Dziękuję za cierpliwość i serdecznie dziękuję .
Pozdrawiam SQ6PNT
Odpowiedz
Na pewno się da pracować, nie wiem czy dopóki nie tkniesz emisji cyfrowych w ogóle dostrzeżesz problem.

W kwestii kabla to do NB też nie ma wielkiego problemu szczególnie z tak dużej anteny. Nawet H-155 da radę.
Jeśli ma 50db/100m straty to na 4m jest 2db straty. Złączki (zwyczajne) licz po 0.5db. Czyli 3db.
To jakbyś nadawał z talerza 90cm z PA na feedzie. Na NB to nic o co warto walczyć.
Raczej przy pierwszych próbach LEILA Cię pogoni, że za mocno wychodzisz.

Dlatego też jest wielkie zdziwienie jak ktoś z NB chce przejść na WB.
Obrazowo jeśli NB to pierwszy stopień mający 10cm to następny ma 5m.
Ja od początku miałem wzmacniacz który miał wystarczającą moc, ale to nie jest takie proste...
Jedna z pierwszych prób na WB (po "przestrzeleniu" NB sygnałem przytykającym cały transponder - w lutym 2019)
2MS...co ja nie dam rady? No i taki marny efekt był Big Grin ....a to tylko 6db za mało.

Odpowiedz
OK
Dzięki Tomek
Powoli wszystko staje się jasne , obecnie czekam na dostawę części toru TX z Ercomera ( gdzieś ok tygodnia czekania )
Antena Helix 2,4 GHz zamówiona z 7 okręgu jeden Kolega to rzeźbi i stroi ,zobaczymy co i jak podczas prób .
Kompletuje kable ten odcinek nadawczy 4 m zrobię z CNT 400 Andrew , który posiadam w dużej ilości + dobre wtyki N ,przelotki SMA do radia itp .
Reszta do ogarnięcia jak coś to będę podpytywał hi hi .
Pozdrawiam Serdecznie z Polkowic jak by Kolega był przejazdem ,lub w pobliżu zapraszam na dobrą kawę
mój tel . na QRZ.COM
Odpowiedz
Dzięki za zaproszenie. Daj foto jak już coś poskładasz.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości