Miernictwo radiokomunikacyjne
W książce Miernictwo radiokomunikacyjne w przystępny sposób wyjaśniono zagadnienia praktyczne i teoretyczne związane z pomiarami parametrów anten, linii transmisyjnych, urządzeń elektronicznych i sygnałów wykorzystywanych w systemach bezprzewodowych, takich jak telewizja cyfrowa DVB-T czy telefonia komórkowa 5G. Dokładnie omówiono budowę i zasadę działania analizatorów widma, analizatorów sieci oraz metody pomiaru wybranych parametrów urządzeń i sygnałów. Duży nacisk został położony na przedstawienie poprawnych warunków pomiaru, prawidłowe szacowanie niepewności i tworzenie właściwych raportów z pomiarów. W podręczniku zaprezentowano też zasady gospodarki przyrządami pomiarowymi, spójność pomiarową oraz zarysowuje tematykę akredytacji laboratoriów badawczych.
https://www.ed.put.poznan.pl/books/isbn_978-83-7775-616-4

Odpowiedz
Dzisiaj dostałem.
Przekartkowałem na szybko.
Jak dla mnie - zapowiada się nieźle chociaż wzorów niemało.
Odpowiedz
A ja jestem przeciwnego zdania niż Zbyszek. Nie przeczytałem w 100%, ale we fragmentach rozdział 4 "Analizator sieci". Pierwszym moim zarzutem jest wprowadzanie własnej terminologii. Próba walki na tym polu z przyjętą terminologią międzynarodową jest w mojej ocenie skazana na porażkę a poważnie utrudnia przyswojenie materiału, gdyż trzeba się domyślać co poeta miał na myśli. Materiał jest podany dość chaotycznie, prawdopodobnie aby nie być posądzonym o plagiat z pozycji z których autor czerpał pełnymi garściami. Rozdział zajmuje 48 stron i nie da się przekazać zagadnień związanych z VNA w takiej objętości a jedynie część zagadnień zasygnalizować. Po konkrety trzeba i tak sięgnąć do pozycji źródłowych, więc po co tracić czas na na jakieś półśrodki. Na wprowadzenie do  tematu lepszy będzie zbiór not aplikacyjnych z Keysight, Rohde Schwarz i Anritsu który każdy zainteresowany bez trudu odnajdzie i za darmo sobie ściągnie. Rozdział o kalibracji nie zawiera wytłumaczenia fundamentalnych informacji o modelu błędów. Zbyto to takim stwierdzeniem:
"Modelowanie błędów wykorzystuje metodę grafów przepływowych używaną m.in. w teorii obwodów, Zainteresowany Czytelnik może się zapoznać z jej podstawami np. w pracach [1, 10, 20]. Gdy mierzymy parametry odbiciowe na porcie 1 analizatora, graf przepływu sygnałów wygląda tak jak na rys. 4.27a. W przypadku pomiarów odbiciowych i transmisyjnych z użyciem dwóch portów graf przepływu sygnałów jest bardziej skomplikowany (rys. 4.27a)."
Ciężko uwierzyć że ten fundament działania i klucz do dokładności wyników pomiarów, któremu w innych pozycjach poświęcono oddzielne rozdziały zbyto dwoma rysunkami i kilkoma zdaniami. Najpoważniejszy mój zarzut polega na braku oryginalności opracowania. Chcecie zabawić się się w grę pod nazwą "znajdź dwie różnice"? Proszę bardzo. Od razu po przejrzeniu rozdziału sięgnąłem na półkę po inną książkę, gdyż coś mi się wydało znajome. Kilka losowych stron w obu książkach

Książka w której temat nie jest potraktowany po macoszemu i z której w mojej ocenie autor mocno korzystał to:

Tę mogę z całą odpowiedzialnością polecić.
Boję się przeglądać rozdział 3 pod tytułem "Analizator Widma". Pech jest taki, że na półce w swojej biblioteczce mam też taką pozycję:

Podsumowując, liczyłem że tym razem się uda. Dawno nie udało mi się kupić polskiej książki która była by oryginalna, materiał był podany w sposób łatwo przyswajalny i była by wartościową pozycją w nieco szerszej perspektywie. W szczególności dotyczy to pozycji, które w założeniach są podręcznikami akademickimi. Te klientele zawsze znajdą, sam kupowałem wszystkie pozycje moich profesorów Big Grin Jedyną zaletą tej książki jest to, że jest w ojczystym języku (opinia na podstawie rozdziału 4).
Odpowiedz
No, Paweł ostudziłeś mocno mój zapał, do zagadnień analizatorów nie dotarłem, książek Rohde&Schwarza nie znam (jeszcze) a apetyt obudziły we mnie tytuły rozdziałów i fakt zebrania zagadnień pomiarowych w jednej książce.
Za dokładniejsze przeglądanie zabiorę się chyba dopiero w następnym tygodniu (trochę mi się plany najbliższe pokiełbasiły) i mam nadzieję, że jednak lektura uporządkuje mi sporo prostszych zagadnień, które w szkołach miałem potraktowane chaotycznie a życie wcale mi wiedzy nie uporządkowało. A w kolejnych etapach chyba trzeba będzie sięgnąć po lekturę uzupełniającą, która po zgłębieniu stanie się podstawową :-)
Odpowiedz
(01-06-2021, 22:04)SQ1GQC napisał(a): Najpoważniejszy mój zarzut polega na braku oryginalności opracowania. (...)
Jedyną zaletą tej książki jest to, że jest w ojczystym języku

Dziwi mnie, że liczyłeś na coś więcej. To tylko i aż - że jest po polsku.

Każdy kto zna angielski weźmie angielską książkę - z jakiejkolwiek technicznej dziedziny, choćby ze względu na nomenklaturę.
Książka jest z dziedziny, która (nie bijcie Smile ) stoi w miejscu...

To się szybko nie przeterminuje....a Ty jeszcze oczekujesz "oryginalności".

A teraz ją podaruj komuś kto nie zna angielskiego Smile
Odpowiedz
(01-06-2021, 23:52)SQ6QV napisał(a): Książka jest z dziedziny, która (nie bijcie Smile ) stoi w miejscu...

Będę bił Cool  Nie dalej jak kilka lat temu nastąpił dość poważny postęp w tej dziedzinie. VNA skręciły w stronę modelowania obwodów nieliniowych i pojawiło się dość fundamentalne rozszerzenie znanego od lat 60 tych ubiegłego wieku modelu macierzy rozproszenia. Keysight w serii PNA-X wprowadził parametry X, aktywne obciążenia, Load-pull etc. Całę poważne pomiary szumów przeszły też w dziedzinę VNA, metodą Cold-Source.
Dość powiedzieć, że biblia VNA "Handbook of Microwave Components Measurements with Advanced VNA Techniques" Joell'a P. Dunsmore'a doczekała się ostatnio kolejnego wznowienia z poważnymi zmianami. Zmusza mnie to do poważnego potrząśnięcia sakiewką, bo lubię być na bierząco w dziedzinie która mnie interesuje. Ale starszego wydania się pozbyć nie mogę, bo też część treści z nowego wydania wypadło. A jako użytkownik urządzeń raczej starszej generacji chcę mieć też przegląd treści się do nich odnoszących. O PNA-X mogę poczytać i polizać cukierek przez szybę ale koniem roboczym jest u mnie 8510C którego pierwsza generacja ujrzała światło dzienne w 1984 roku.
Oczywiście w książce żadnej wzianki o tym trendzie nie zanotowałem.
Odpowiedz
Widzisz Ty przynajmniej wiesz czego nie wiesz Smile

Właśnie zajrzałem o czym piszesz - 2012 rok
https://www.amazon.pl/Handbook-Microwave...1119979552

Pierwszy z góry komentarz - opisujący ten sam problem, który Ty masz.
"The title of the book says "advanced" and some of the techniques are certainly advanced - like for example vector corrected noise figure measurements. As such, some of the material is not very relevant to users of older, less advanced VNAs like my 20 GHz HP 8720D."

Mnie temat pomiarów bardzo średnio rusza. Właśnie z tego powodu.
Stać mnie na bardzo podstawowy sprzęt, a też to co robimy (radiowo) to chyba poza te lata 60-te daleko nie wykracza...

Z nowych rzeczy zaciekawił mnie temat DPD ( https://www.everythingrf.com/community/w...distortion )
Są nawet bloki w GnuRadio do zabawy, ale poległem na tym temacie całkowicie...tzn jest dziś kod, który pozwala zrobić DPD....ale pytanie jak zmierzyć dziesiątki parametrów potrzebnych do jego pracy.
Odpowiedz
Bez zaglądania wiem kto ten komentarz napisał, dr Ki... Big Grin Tongue
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości