Układy pomocnicze do TRV Wavelab na 24 GHz
RFFC5071A bardzo dobry scalak ale ciężko kupić....
Odpowiedz
W Mouserze jest wersja bez "A" a u naszych kolegów z Chin kupiłem wersję "A". Dotychczas szczęście z kupowaniem na ali mi sprzyjało, zobaczymy jak tym razem. Około 85 PLN.
Odpowiedz
A teraz dla odmiany coś dla tych, którzy chcieli by wykorzystać ten moduł do modulacji wymagających liniowości toru TX. Zmierzyłem odstęp sygnałów intermodulacyjnych trzeciego rzędu na wyjściu PA w zależności od mocy wyjściowej. Metodologia pomiarów była następująca. Za pomocą R&S SMU200A wygenerowałem sygnał 2364 MHz. Sygnał zmodulowałem za pomocą cyfrowego modulatora I/Q wbudowanego w generator. W jego generatorze arbitralnym wygenerowałem sygnał dwutonowy o odstępie tonów 50 kHz. Sygnał podawałem na wejście TX IF modułu Wavelab. Na wejście LO podałem sygnał 903,5 MHz, +6,5 dBm z generatora wbudowanego w analizator sygnałów R3681. Poprzez dwa tłumiki (łącznie 26 dB) które uprzednio wykorzystywałem do pomiaru mocy sygnał podałem na analizator widma Agilent E4407B nastawiony na częstotliwość środkową 24,048 GHz/Span 200 kHz/RBW i VBW 1 kHz. W analizatorze uruchomiłem aplikację pomiaru zniekształceń intermodulacyjnych trzeciego rzędu (TOI). Zmieniałem moc wyjściową z generatora i obserwowałem odstęp sygnałów intermodulacyjnych na analizatorze, za każdym razem optymalizując ustawienie tłumika. Zapisałem wyniki, a następnie zamiast analizatora podłączyłem sondę miliwatomierza i zmierzyłem moc wyjściową dla analogicznych poziomów wysterowania. Poniżej wyniki w formie graficznej. O odstępie świadczy wartość odniesiona do poziomu nośnej w kolumnie "dBc"
1. Pout=131 mW, TOI=-40,57 dBc
[Obrazek: Pout_131mW.GIF]
2. Pout=162 mW, TOI=-35,88 dBc
[Obrazek: Pout_162mW.GIF]
3. Pout=206 mW, TOI=-30,75 dBc
[Obrazek: Pout_206mW.GIF]
4. Pout=261 mW, TOI=-26,29 dBc
[Obrazek: Pout_261mW.GIF]
5. Pout=332 mW, TOI=-23,04 dBc
[Obrazek: Pout_332mW.GIF]
6. Pout=417 mW, TOI=-25,31 dBc
[Obrazek: Pout_417mW.GIF]
7. Pout=515 mW, TOI=-25,33 dBc
[Obrazek: Pout_515mW.GIF]
8. Pout=617 mW, TOI=-25,30 dBc
[Obrazek: Pout_617mW.GIF]
9. Pout=721 mW, TOI=-20,02 dBc
[Obrazek: Pout_721mW.GIF]

Wyższych poziomów nie mierzyłem. Sonda milowatomierza typu Anritsu MA2425B jest typu termicznego więc jest nieczuła na modulację sygnału i mierzy wartość średnią. Jeśli komuś zależy na maksymalizacji mocy i zastosowana modulacja nieczuła jest na nieliniowości, to warto zwiąkszyć poziom wysterowania LO do +8 dBm a poziom wysterowania wejścia IF TX do +5,,6 dBm. W przeciwnym wypadku warto trzymać się Pout<1 W.
Zbyt długo taka sesja pomiarowa trwać nie może jak warczy mi na raz 5 różnych wiatraków...

Odpowiedz
To zupełnie normalne wyniki w odniesieniu do mocy maksymalnej wzmacniacza.
Zasadniczo to jedyną modulacją której używamy gdzie potrzebna jest liniowość jest SSB...a wiemy np. z zawodów UKF jak bardzo jest ona (nie)potrzebna Smile.
Wręcz się dowiedziałem ostatnio od bardziej contestowo doświadczonych, że celowo się sieje splatter obok, żeby się inne stacje "nie przyklejały".

W cyfrowych transmisjach tylko w tych wyższego rzędu jak np. 16APSK jest jakiś problem z odbiorem.
No i na transponderze satelitarnym...gdzie produkty intermodulacji mogą zakłócać stacje obok.
Problem dotyczy każdego wzmacniacza, kwestia tylko poziomu wysterowania. Tu przykład z qo-100.
Tam wystarcza że produktów intermodulacji nie widać (bardzo Smile ) na tym web monitorze.
Przyjąłeś że powyżej -20dbc nie ma co mierzyć - to raczej profesjonalna miara Smile

Odpowiedz
In order to promote the Wavelab 23X1008XP transverter for 24GHz, I drew the schematic diagram of the entire module. I was inspired only by pictures, I still don't have access to my shack. So, the schematic diagram (rev.1) can have small mistakes but in general is good for understanding internal RF architecture and pinout.
Thanks for the work done by SP6GWB, SQ1GQC and SP2JYR support.

LE: updated to rev. 1.1

73!

Załączone pliki
.pdf   Wavelab_23GHz_rev.1.1.pdf (Rozmiar: 201,67 KB / Pobrań: 32)
Odpowiedz
Moje przypuszczenia co do oryginalnego planu przemiany częstotliwości w dwóch wersjach modułów Wavelab (XP/XN). Przyjąłem następujące założenia:
1. Szerokość pasma nadajnika i odbiornika 360 MHz, różnica dupleksu 1008 MHz
2. TX IF=2364 MHz
3. RX IF=1356 MHz (Wspólny oscylator lokalny, sprzęgacz hybrydowy 90 stopni o zakresie ~1,1..1,9 GHz na wyjściu odbiornika

XP ma częstotliwość nadawania wyższą niż odbioru, XN odwrotnie.

My guess about the original frequency conversion plan in two versions of Wavelab modules (XP/XN). I made the following assumptions:
1. Transmitter and receiver bandwidth 360 MHz, duplex difference 1008 MHz
2. TX IF=2364 MHz
3. RX IF=1356 MHz (Common local oscillator, 90 deg. hybrid coupler with a range of ~1.1 to 1.9 GHz at the receiver output

XP has a transmitting frequency higher than that receiving frequency, XN lower.

Według mnie, dla wersji XP aby pracować na f=24048 MHz trzeba wybrać IF RX na końcu pasma sprzęgacza hybrdowego (np. 1,9 GHz) i LO RX=922,8333 MHz oraz LO TX=903,5 MHz.

In my opinion, for the XP version to work at f=24048 MHz, one need to select IF RX at the end of the hybrid coupler band (e.g. 1.9 GHz) and LO RX=922.8333 MHz and LO TX=903.5 MHz.
Odpowiedz
Resistors configuration around of hybride coupler for LSB/USB selection.
Default configuration:

XP (USB), low-side injection:
 RF = LO + IF

XN (LSB), high-side injection:
RF = LO - IF

RX IF spectrum will be mirrored in case of LSB selection, one more high-side injection is required on 2nd down converter to restore the original spectrum. Wink

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
(10-04-2021, 15:23)YO4HFU napisał(a): In order to promote the Wavelab 23X1008XP transverter for 24GHz, I drew the schematic diagram of the entire module. I was inspired only by pictures, I still don't have access to my shack. So, the schematic diagram (rev.1) can have small mistakes but in general is good for understanding internal RF architecture and pinout.
Thanks for the work done by SP6GWB, SQ1GQC and SP2JYR support.

LE: updated to rev. 1.1

73!

Hi Robert, 
What the is the name of program, have you use do draw schematic diagram ? 

Inscape? 
Vy 73!
Odpowiedz
Hi, for schematic diagram i use sPlan 7.0 and for PCB Sprint-Layout 6.0.

Similar reverse engineering drawings for 11GHz modules can be found on UKMicrowaves group.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości