Układy pomocnicze do TRV Wavelab na 24 GHz
Staszek SP6GWB znalazł błąd w zmontowanej płytce. Kondensator tantalowy C17 wlutowany jest w odwrotną stronę niż powinien być. Błąd występował na schemacie ideowym i pliku montażowym z pozycjami elementów. Poprawiłem pliki źródłowe w poprzedni poście a ci którzy zamówili zmontowane PCB z JLCPCB muszą zrobić mały reworking. Wylutować kondensator C17 i wlutować go obróconego o 180 stopni. Przepraszam za zamieszanie i dziękuję Staszkowi.

Staszek SP6GWB found a bug in the assembled board. The C17 tantalum capacitor is soldered in the opposite direction than it should be. The error was in the schematic diagram and the assembly file with the positions of the elements. I corrected the source files in the previous post and those who ordered the assembled PCB from JLCPCB need to do a little reworking. Desolder capacitor C17 and solder it rotated by 180 degrees. Sorry for the confusion and kudos for Staszek.

Confused

Odpowiedz
Witam
Jest możliwość dołączenia do grupowego zamówienia złożonych i uruchomionych modułów zasilaczy według  projektu Pawła SQ1GQC .Chętni proszę o kontakt e -mail żeby nie " zaśmiecać" forum .
Na chwilę obecna są chętni na 9 modułów 

I organize group orders of assembled PCB of the power supplies to the Wavelab module designed by Paweł SQ1GQC. Please contact me by email if you'd like to join this purchase. Currently, the list includes 9 PCB.

Marek SP4ELF
Odpowiedz
W sobotę 10.07.2021 zamykamy listę chętnych na zmontowane moduły zasilaczy .Ostania chwila na podjecie decyzji .

On Saturday 10/07/2021 we are closing the list. The last moment to make a decision.

73 Marek SP4ELF

Lista została zamknięta  ,zamówienie poszło do realizacji
The list has been closed ,the order was processed
Odpowiedz
Witam wszystkich
W związku z brakami  elementów elektronicznych do modułów zasilaczy nie będę już składał  kitów  . Prosze wiec o zrozumienie.  Akcja miala byc jednorazowa a zostala ponowiona drugi raz .  W sumie będzie wykonanych 25 modułów zasilaczy . Ostatnia partia jest w tej chwili w produkcji . Mam nadzieję że pomoże to trochę rozruszać pasmo 24 GHz .
Kity zasilaczy były składane na zasadach non profit .

Dziękuję Pawłowi SQ1GQC za pomoc przy kompletowaniu zestawów. 

Hello everyone

Due to the lack of electronic components for power supply modules, I will not put together kits. So please understand. The action was to be one-time and it was repeated a second time. There will be 25 power supply modules in total. The last batch is currently in production. I hope it will help to get the 24 GHz band moving a bit.
Power supply kits were assembled on a non-profit basis.

Thank you to Paweł SQ1GQC for his help in completing the sets.
Odpowiedz
To ja jeszcze dodam ostatnią wersję dokumentacji dla JLCPCB. Za każdą partią zmieniała się dostępność elementów, musiałem poprawiać dokumentację. Nie ma i w najbliższym czasie nie będzie dostępnego LDO ujemnego U5, MIC5270-5.0YM5 (obudowa SOT23-5). Jego można ewentualnie zastąpić TC595002ECBTR (obudowa SOT23), ale już właśnie z TME zostały wykupione. Kilka dni temu jeszcze kilka sztuk było dostępnych, teraz nigdzie nie można ich dostać. To samo jest ze stabilizatorami dodatnimi. Za każdym razem inny producent, inny maksymalny prąd etc. Problemem jest też cewka L1 MWSA1004-100MT. Zamówiłem je osobno na mój "wirtualny prywatny magazyn" w JLCPCB, ale już się skończyły.
Jeśli ktoś chciałby zamówić płytkę z montażem w JLCPCB, proszę zwrócić uwagę na kondensator C17. Okazuje się, że moja dokumentacja była prawidłowa, a obracany został za każdym razem ręcznie przez inżyniera dokonującego przeglądu dokumentacji. Za ostatnim zamówieniem specjalnie uważałem, żeby C17 miał prawidłową polaryzację. Dobrze, że wyłapałem że na etapie przeglądu znowu obrócili. Napisałem i przywrócili pierwotną polaryzację. Nie mieściło im się w głowie, że to ujemne napięcie i plus kondensatora powinien być na potencjale masy.

Gerbery płytek złączy (proszę wybrać laminat grubości 1 mm)/Connector PCB gerbers (please choose 1 mm thick laminate):

.zip   Wavelab24GHz_boards.zip (Rozmiar: 90,27 KB / Pobrań: 48)

Gerbery płytki zasilacza (proszę wybrać laminat grubości 1 mm)/PSU PCB gerbers (please choose 1 mm thick laminate):

.zip   Wavelab24GHz_power_supply.zip (Rozmiar: 114,46 KB / Pobrań: 51)

Plik BOM, w formacie JLCPCB/BOM file, in JLCPCB format:

.xls   Wavelab24GHz_power_supply_bom_ver3.xls (Rozmiar: 10 KB / Pobrań: 42)

Plik centroid/Centroid file:

.xls   Wavelab24GHz_power_supply-top-pos_ver2.xls (Rozmiar: 11,5 KB / Pobrań: 34)

I'm enclosing the latest version of the documentation for JLCPCB. The availability of the elements changed with each batch, I had to correct the documentation each time. There is no U5 negative LDO, MIC5270-5.0YM5 (SOT23-5) available, and will not be available any time soon. It is possibe to replaced it with TC595002ECBTR (SOT23), but they have already been sold out from TME. A few days ago, a few pieces were available, now they are nowhere to be found. It is the same situation with positive stabilizers. Each time a different manufacturer, a different maximum current, etc. The L1 MWSA1004-100MT coil is also a problem. I ordered them separately for my "virtual private warehouse" at JLCPCB but they're over now.
If someone would like to order a PCB with a JLCPCB assembly, please pay attention to the C17 capacitor. It turns out that my documentation was correct and it was rotated by hand each time by the engineer reviewing the documentation. On the last order, I made sure that the C17 had the correct polarity. It's good that I noticed that at the review stage they turned again. I wrote and they restored the original polarity. They couldn't believe that this negative voltage and the positive lead of the capacitor should be at the ground potential.

Odpowiedz
I have tested the received transverter. The transmitter is working fine both with 900 and 1800 MHz LO and 2346MHz IF. I have > 1.5W output. But I have trouble with the RX path. First tested with 1500MHz IF and 939.5MHz LO but not working. Changed to 1879MHz LO but also not working. After that I tried several LO-IF configurations but no show! Do you have any sugesstions? After my holliday I will test another one from a friend in my setup. I made a powersupply with sequencer to be sure the Negative voltage is first.

Many Regards, Hans Holsink pe1ckk
Odpowiedz
Hi,
XN or XP version? As RX I have the best results for RX IF: 1900 MHz, LO: 1845.6666 MHz/-6.5 dBm. NF~3.1 dB
Odpowiedz
(11-08-2021, 13:27)SQ1GQC napisał(a): Hi,
XN or XP version? As RX I have the best results for RX IF: 1900 MHz, LO: 1845.6666 MHz/-6.5 dBm. NF~3.1 dB

I Have an XP version!  I will try LO 1845.66 and IF 1900.
Odpowiedz
Witam

Od jakiegoś czasu chodzi po głowie pomysł wykorzystania modułów wavelab model XN do pracy w naszym paśmie . Powstały dwie koncepcje -  pierwsza to przeróbka modułu jak beacon ( egzemplarz zmodyfikowany przez Andrzeja SP8XXN można było obejrzeć na spotkaniu w Zieleńcu ) oraz drugi pomysł to modyfikacja modułu  jako wzmacniacz mocy do transwertera DB6NT . Posiadany transverter ma na wyjściu 30mW i przydało by się trochę zwiększyć tą moc .
Modyfikacja jest "prosta" i polega na "wydłubaniu" drivera tuż przed końcówką mocy XN   i wlutowaniu odcinka semiridge bezpośrednio na wejście układu SMM5845V1B . Dodatkowo też trzeba wyfrezować kanał w pokrywce pod semiridge i zastanowić się nad montażem gniazda sma .
Do zasilania stopnia końcowego wymagane są tylko dwa napięcia -5V i 6V . Moc uzyskana to 1,4W przy sterowaniu 20 mW .
Nie mam jak zmierzyć poziom niedopasowania na wejściu więc może te wyniki da się poprawić . Prawdopodobnie użycie sztywnego semiridge i zamknięcie pokrywki może poprawi moc uzyskaną . To okaże się wkrótce .
Proszę tą przeróbkę traktować  tyko jako eksperyment i próba wykorzystania modułu XN
Do poprawnego lutowania trzeba niestety moduł podgrzać . Duża masa aluminium skutecznie odbiera ciepło podczas lutowania  .
W czasie podgrzewania jeden z modułów nie przeżył tego więc należy uważać . 
Sugerowane jest użycie lutowia niskotemperaturowego lub montaż mechaniczny semiridge do pcb .
Wszelkie modyfikacje każdy robi wyłącznie na swoja odpowiedzialność !!! .

Marek SP4ELF

Właśnie zdałem sobie sprawę że można zrobić to o wiele prościej i szybciej . Wystarczy wywiercić otwór 2,2 mm w miejscu drivera układu SMM5845V1B plus dodatkowe otwory do montażu gniazda sma z dielektrykiem 2,2 mm  . Połączenie będzie bardzo krótkie i nie będzie wnosić tylu strat .Montaż gniazda sma od strony radiatora nie skomplikuje tez mocno konstrukcji mechanicznej .
Odpowiedz
Witam wszystkich 
Był pomysł jest i realizacja .Przy malych kosztach i niewielkim wysiłku można jeszcze wykorzystać moduły XN jako wzmacniacz na pasmo 24 GHz .Wykorzystane zostały dwie koncepcje podłączenia gniazda wejściowego. W wersji z semiridge trzeba usunąć laminat pod przewodem sma dla zrównania pinu przewodu z laminatem przy układzie scalonym. Żeby nie podgrzewać modułu do lutowania zostało zastosowane mocowanie semiridge za pomoca obejmy.Dodatkowo trzeba wyfrezowac kanal na semiridge w obudowie do orginalnego  gniazda RX. 

W drugim rozwiązaniu zastosowany został  pomysl z montażem zlacza sma od strony radiatora .

Moce uzyskane w ten sposób to 1,5W i 1,7W.Wzmocnienie układu to około 20 do 21 dB .Moc wyjściowa uzalezniona jest od egzemplarza ukladu SMM5845V1B .Pomiary wykonane przed modyfikacja wykazywały przybliżone wartości.  

Marek SP4ELF
Odpowiedz
Marek, marnujesz dobre TRV, bo akurat wersja XN ma lepszy odbiornik niż XP, gdyż tor oscylatora tej wersji lepiej steruje układ odbiorczy
przy niezbyt wygodnym mieszaniu IF= LO - 24048 MHz.
Zamierzam też przetestować wersję XN przy mieszaniu IF = 24048 - LO po zamianie wyjścia z układu odbiornika .
Ja stosuję IF = 1320 MHz gdyż mam sporo odbiorczych DWN TRV od DMC , gdzie wyjście jest na 72 MHz.
Będziemy też testować inne IF odbiorcze przy użyciu odbiornika SDR na AdalmPluto lub na RTL 820, a także standardowy TRV 1296/144.
Jak skończymy testy odbiorników wersji XN i XP , pojawia się tu informacje.
73's de Staszek SP6GWB
Odpowiedz
W dniu dzisiejszym, TRV Wavleb wersji XN z IF 1296 (TS2000X) 'usłyszał' szum słońca na poziomie kilku S, oraz szum Księżyca na (trudno określić jego poziom, szacujemy go na około 1 dB) .
LO 2112 z AdalmPluto+Satsagen ustawione na -5 dBm .
Podłączony był do nowej anteny teamu SP6JLW&SP6OPN , o której sami może napiszą...

Mało mam obecnie czasu na eksperymenty warsztatowe, by dokładniej sprawdzić jakie jeszcze niespodzianki kryją te WaveLab, ale 'nie wyrzucaj' wersji XN !

Pojawił się ostatnio program TotalPower , opisany w DUBUS nr 3 z tego roku, który z RTL SDR mierzy szum Słońca czy Księżyca na wybranej QRG.
Może przy kolejnych testach posłużymy się tym programem.
73's de Staszek SP6GWB
Odpowiedz
Dzień dobry.
Zainteresowany tymi urządzeniami.
Proszę mi powiedzieć, jakie pasmo ma filtr 23GHz na płycie. Dla wersji XP i XN.

Pozdrawiam Wasilij.
Odpowiedz
Zerknijcie tutaj wersja XN jak transverter wykonane w Japonii

https://twitter.com/sskmbk/status/1436588883383255042
Odpowiedz
Witam
Żeby użyć moduł XN trzeba wprowadzić zmiany w układzie filtrów .
Na jednym z zdjęć w linku podesłanym przez Tomka widać co zostało zmodyfikowane .

Marek SP4ELF
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości