Nowa wersja WSJT-X
Wypuścili wersję 2.4.0  RC1 - czyli wczesną testową.
Zawiera nową emisję Q65.

Jakby byli chętni z SP do testów to zapraszam na 144.170MHz

https://physics.princeton.edu/pulsar/k1jt/wsjtx.html

https://physics.princeton.edu/pulsar/k1j..._Start.pdf
Odpowiedz
Trochę to trwało bo mam już przestarzałego nieco linuxa i ze źródeł to kompilowałem.

Ustawiłem Q65-30B na 144.170. Wysyłam do PSK-reporter, także zapodaj coś.

QSO zaliczone, ale coś kiepskawo to działa.
Odległość żadna, sygnał widać, a czasem nie dekoduje, sekwencji nie popycha jak trzeba. Jak dla mnie lipa.

Odpowiedz
4 QSO dziś.
w trybie  Q65-60C    =  60 sek period i tryb zaprojektowany do iono/troposcatteru    najsłabszy sygnał jaki dekodowałem to -26dB
w trybie Q65-30C  = 30 sekund  - już przy -24  nie dekodował program, dopiero -22 dB zdekodował

PSK-Reporter tak jak Tomek napisałeś działa z tym modem już.

Ja mam inny problem z WSJT-X   hamlib na W10-x64   nie działa prawidłowo z TS-590SG skonfigurowanym na Virtualnym porcie COM.
Inny soft chodzi normalnie. Także musiałem VOXa w radiu włączyć - także lipa straszna.

Dlatego już od kilku lat jadę w całości na MSHV, a jak potrzebuję na odbiorrze selekcji małpiego gaju FT8 na sporadyku to JTDX z filtrami per kraj włączam (bez SP,DL,OK,OM,HA,OZ,RA2,OE).
Odpowiedz
WSJT-X używa "swojego" hamliba, który odjechał pewnie od normalnego. Ja włączam PTT przez komendę CAT, a sam CAT chodzi przez rigctld - znaczy programy komunikują się z nim po TCP.
Akurat MSHV (jako jedyny z używanych programów) tego nie potrafi Sad

No ale jednego testu nie zrobiliśmy, a warto by.
Chciałbym zjechać z mocą na powiedzmy -15 w FT8, a potem zrobić test Q65....ale takżę JT4 - E,F,G np.
Odpowiedz
Christo LZ2HV już działa przy implementacji Q65 do MSHV - tak więc mam nadzieję, lada dzień wyjdzie jakaś beta wersja i będę mógł pożegnać WSJT-X po raz kolejny :-)

Nie implementuje wszystkich wersji protokołu - z prostej przyczyny - bitrate strumienia audio IN/OUT oraz używana szerokość pasma.

Q65 dużo lepiej sobie radzi z dopplerem - np. odbicia od samolotów niż FT8 - to już zaobserwowałem, również lepiej z gwałtownym QSB sobie radzi.
Trzeba będzie tylko sprawdzić czy to nie jest taka sama magia jak z Deep Search w JT65. Trzeba będzie w pole TO RADIO wpisać AB1CDE  i na słabych sygnałach jak ktoś nadaje zobaczyć czy dekoder znowu bzdury wypluwa =>  warto na stronę SM2CEW zerknąć jeżeli o to chodzi, dyskusja sprzed lat. Niby jest korekcja błędów, ale averaging również obecny i deep decode w Q65.

[Obrazek: XG8wcVp.jpg]
Odpowiedz
Cześć Anrzej ! popróbowałbym Q65 ale na 23 cm. Jak masz chęć zapraszam Janek SP5BIN.
Odpowiedz
Witaj Janek,

Ja jestem aktywny tylko na 2m :-)
W tym roku zamierzam wrócić na stałe do Poznania i wtedy będzie szansa na rozwój stacji o kolejne pasma.
Odpowiedz
OK Andrzej poczekam jesteś w dobrej odległości do takich prób.
Bikon LHY słysze praktycznie codziennie nieraz widze go tylko na wodospadzie na minus 22 dB.
Ciekawe jak by poszło na Q65 od AS. Na razie szukam korespondentów / 73 BIN.
Odpowiedz
Chętnie dołączę się do prób na 144 MHz emisją Q65.
Może w tłusty czwartek wieczorkiem?
Odpowiedz
Tak jak pisałem coś namieszali w hamlibie bo już jest temat na grupie deweloperskiej.
Zablokowali możliwość udostępniania uwspólniania portu szeregowego w WSJT-X.

"try the attached file. It needs to go in the log files directory of each WSJT-X instance ("Settings->File->Open log directory")."
https://drive.google.com/file/d/1Lvh1Rc6GldM7kJA4gXxVHHWoqNU40dFL/view?usp=sharing

Odpowiedz
Już widać problemy z nowym modem Q65 po włączeniu Averaging. Analogiczne jak w JT65.
Czyli Averaging = dekodowanie bzdur.

Już podczas 2 QSO testowych przy marginalnym sygnale po jednej stronie program dekodował bzdurne raporty, wystarczyło, że miałem AutoSeq. włączone- które odświeżało raport do ostatniej wartości.

Także magii algorytmów i statystyki w wykonaniu K1JT ciąg dalszy... Szkoda, że żadnej nauki po tylu latach od zaimplementowania JT65 z tego nie wyciągaja.
Odpowiedz
Każdy system transmisji cyfrowej "odbiera bzdury". Normalnie chronią przed nimi sumy kontrolne, dzisiaj częściej "podwójny" FEC.
Pytanie jaką sumę kontrolną zaimplementował K1JT w JT65....odp. żadną.
Natomiast Q65 używa formatu danych jak w FT8 - gdzie jest 12 bitowa suma kontrolna - niezbyt wiele, ale raczej powinna wystarczyć.
Dlatego na 99% to inny problem niż w JT65
Odpowiedz
Joe reklamuje nowa emisję przed zawodami EME na 10 GHz

Please try the new mode Q65, which replaces QRA64 in WSJT-X 2.4.0-rc1. You will find Q65 a big step forward for digital EME.

-- Joe, K!JT
Odpowiedz
Może ktoś ktoś z kolegów doświadczonych w robieniu QSO na WSJTX emisją FT8 da się namówić na konsultację...

Jest tak:
Przez szereg dni robimy popołudniami próby z Jankiem SP5BIN na 23 cm pomiędzy kwadratami JO72 i KO02. Niecałe 400 km.
Sporadycznie na początku prób wczesnym popołudniem udaje nam się odebrać pojedyncze ramki.
Nawet taki słaby ślad jak ten:

program potrafi zdekodować:

Mamy zaliczone dekodowanie w obie strony, ale tylko wywołania, potem, nawet silniejsze sygnały, w tym odbite od samolotów, pozostają bez dekodowania.

Sprzęt:
z jednej strony 10W, 5 metrów kabla typu RF10, Yaga 13 el., z drugiej strony 60W, trzy razy dłuższa Yaga i około 10 metrów analogicznego kabla.

Czy mamy szanse na pełne QSO na FT8?
Czy coś robimy źle?
Odpowiedz
FT8 to transmisja FSK - dosyć wąskopasmowa...a Twoje radio płynie z częstotliwością przeraźliwie.
Zwyczajnie podczas nadawania (15 sekund) się nagrzewa i mu częstotliwość szybko rośnie, a podczas nadawania wolniej spada.
Dekoder nie radzi sobie z tak dużymi zmianami. (FT8 to tony oddalone o 6.25Hz!)
Z Jankiem robiłem próby na JT65 z prawie niewidocznymi sygnałami, także on problemu nie ma na pewno.

Spróbujcie JT4 - tam są tylko 4 tony i oddalone bardzo daleko od siebie - im dalsza litera alfabetu tym dalej.
JT4G na pewno pójdzie.

Szokujące, że Icom wypuścił takiego bubla.
W FT897 problem też występuje, ale gdy radio jest w niskich temperaturach (<10st.), w FT817 zaś na 70cm jak się mocno nagrzeje.

Bez modyfikacji Twojego radia nie ma szans na to, żeby to normalnie działało.

https://www.eme2020.cz/soubory/dokumenty...t-lupr.pdf
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości