Lutownica oporowa większej mocy
Nadeszła chwila w której mam dość wykonywania alpejskich kombinacji wykonywanych w przypadku konieczności wylutowania trochę większych elementów z płytki drukowanej, zwłaszcza jak taki element jest zalany cyną i leży na większej powierzchni miedzi.
W przypadku standardowych elementów THT zwykle daje radę rozlutownica (mam ZD-8915), ale w przypadku potrzeby odlutowania tranzystora mocy ze ścieżki o dużej powierzchni - już nie. Jasne, można użyć dwóch lutownic transformatorowych, chociaż wtedy zwykle brakuje trzeciej ręki. Ale jak mamy na płytce CMOSa, no to tylko lutownica oporowa...

No i tu mam pytanie - jaka?
Wymyśliłem moc - 200W. Wystarczy?
Może jakiś konkretny model, link, pomysł?

Za wszystkie sugestie z góry dziękuję.
Odpowiedz
kiedyś kupiłem taką zwykłą kolbę z drewnianą rączką, chyba 150W, rozlutowuje wszystko, włącznie z ekranami z blachy miedzianej.
Odpowiedz
Ostatnio były na Allegro ale i u nas w "ROLNIKU" też bywają ,sam mam 150W ale do cienkich blach mosiężnych jest wystarczająca ale już do 1mm jest za słaba.Jak gdzieś zobaczę 200W to dam znać.
Odpowiedz
To raczej kwestia sporej pojemności cieplnej niż dużej mocy - znaczy lutownicy z grotem z grubego pręta miedzianego.
Ale wciąż to jest trudne i rąk brakuje.
Odpowiedz
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Idzie do mnie wersja 200W. Moc zawsze mogę zmniejszyć w razie potrzeby, a zwiększyć trudno.
Ofert lutownicy podobnej mocy z trzecią ręką nie znalazłem, więc będę musiał jak dotychczas stosować wymyślne prowizorki :-)
Odpowiedz
Fajnie , będziesz mógł rynny lutować , bo grot jest gruby , nie wszędzie się wciśniesz .
Lepszą metodą jest podgrzanie płytki do 100-120 stopni na płycie grzejnej.
Wtedy wystarczy mała lutownica .
Odpowiedz
Płytkę grzejną mam ale ma wbudowany termostat pk. 270 stopni. Muszę spróbować ją usprawnić na 100-120 stopni, bo przy podgrzewaniu do 270 stopni spływały mi elementy SMD i odklejała się miedź masy od spodu.
Odpowiedz
Zbyszek, ja do tego rodzaju prac jako płytę grzejną stosuję żelazko z termostatem produkcji radzieckiej, którego termostat dość precyzyjnie utrzymuje temperaturę.
Jak się da układam płytkę na żelazku zamocowanym w imadle powierzchnią do góry i ustawiając żelazku temperaturę 350 stopni zbieram elementy pincetą.
Jak się nie da, podgrzewam co się da na żelazku i lutownicą z większym grotem zsuwam wylutowywane elementy. Tą metoda wymieniałem ostatnio gniazda SMA w dwóch egz. AdalmPluto, które zainstalowałem w solidnej obudowie z Al.
Żelazko, na 'jedwabiu' może mieć niewiele ponad 120-150 stopni...
73's de Staszek SP6GWB
Odpowiedz
Kiedyś kupiłem u Chińczyków płytkę grzejna, która się dobrze sprawdziła do lutowania małych płytek z elementami SMD, więc dokupiłem drugą i mam fajny zestaw mniejszy od żelazka.

Jednak wbudowany termostat utrzymuje stałą temperaturę około 215 stopni.

Więc muszę dorobić jakiś prosty układzik do utrzymywania temperatury w granicach 100-200 stopni.
Odpowiedz
No i sprawa zakończona. Ku mojemu dużemu zaskoczeniu, w niedzielę dostarczono do paczkomatu lutownicę.
Teraz tylko używać...

Odpowiedz
Fajny egzemplarz czy możesz zdradzić gdzie kupiłeś?
Odpowiedz
Na Alle...
Model ZD-715L.
Odpowiedz
Trochę czuję się zobowiązany podzielić się informacją o dalszym losie a dokładniej rozwoju lutownicy.
Otóż lutownica dochrapała się usprawnienia w postaci przełącznika mocy. Usprawnienie polega na tym, że równolegle do włącznika przylutowałem wewnątrz rączki diodę prostowniczą na 400V. W ten sposób pozbyłem się wyłącznika zasilania, ale mam za to lutownicę o mocy 200W lub 100W przełączaną dawnym włącznikiem zasilania.
Dodatkowo (dzięki uwadze Kazika) zakupiłem odpowiedni pręt i zrobiłem dodatkowy, węższy grot.
Planuję jeszcze trzeci grot, bo mam odpowiedni materiał.
Teraz tak to wygląda:

Na prośbę kilku użytkowników forum, uzupełniam wpis o schemat przeróbki lutownicy.

.pdf   lutownica.pdf (Rozmiar: 13,51 KB / Pobrań: 6)
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości