UKF & Up

Pełna wersja: Układy pomocnicze do TRV Wavelab na 24 GHz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Pojawiły się na ebay moduły z radiolinii Wavelab mogące pracować na 24 GHz. Staszek SP6GWB rozpracował wyprowadzenia. Dostałem od Staszka taki moduł i aby go przetestować zaprojektowałem płytki które ułatwią wyprowadzenie sygnałów. Nie mam jeszcze na biurku bo się robią w JLCPCB, ale tak to będzie wyglądać.

[Obrazek: Schemat.JPG]

[Obrazek: Wavelab24GHz_boards_01.jpg]

[Obrazek: Wavelab24GHz_boards_02.jpg]

[Obrazek: Wavelab24GHz_boards_03.jpg]

Jak by ktoś chciał sobie zamówić, to poniżej link do gerberów:

http://procontrol.home.pl/pawel/Wavelab/...boards.zip

Płytka powinna mieć 1 mm grubości.

Zaadaptowałem też do tej płytki mój starszy projekt zasilacza +6 V TX 2,5 A, +5 V RXTX 1 A, +5 V RX 1 A, -5 V 20 mA ze sterowaniem przełączaniem napięć w zależności stanu wejścia TX, ale szczegóły opublikuje jak przyjdzie płytka i przetestuję.

[Obrazek: PCB_3D_1.JPG]

[Obrazek: PCB_3D_2.JPG]
Wielkie dzięki Paweł za pliki .
Mam nadzieje że się nie obrazisz ,wysłałem link do kolegów z UK .

73 Marek SP4ELF
Trochę dzisiaj polutowałem

[attachment=479]

Zasilacz uruchomiony i wygląda, że działa. Tu jego schemat:

[attachment=480]

Zlutowałem też komplet płytek ze złączami i w najbliższym czasie spróbuję uruchomić moduł TRV. Zmierzę wtedy uzyskaną moc nadajnika i szumy odbiornika.
CDN...
muszę sprawdzić czy przypadkiem nie mam tych modułów, może kupiłem i zapomniałem Wink
Oj dużo mam takich rzeczy Big Grin Szafy przepastne projektów czekających na odpowiednią koincydencję planet...
Zestawiłem na szybko zestaw żeby sprawdzić działanie. W pierwszej kolejność tor RX. Przyjąłem IF=1,5 GHz, LO=937,5 MHz.Celem sprawdzenia działania zmierzyłem szumy na początku pasma.

[attachment=481]

[attachment=482]

[attachment=483]

[attachment=484]

Nie miałem pod ręką filtra pozwalającego wyciąć częstotliwość lustrzaną podczas pomiaru szumów, więc pomiaru dokonałem w trybie DSB. To chwilowo wstępne pomiary, dokładniejsze wykonam w późniejszym terminie. Pobór mocy w trybie odbioru: 8,3 W (13,8 V, 605 mA).

EDIT: Zrobiłem błąd. Przecież na wyjściu mieszacza jest sprzęgacz hybrydowy 90 stopni i tworzy to mieszacz jednowstęgowy, więc nie powinienem stosować korekcji DSB przy pomiarze szumów. Wynik uzyskany jest za wysoki. Powtórzę pomiary.
Dzisiaj wieczorem dokonałem kolejnych testów i pomiarów.

1. Na płytce zasilacza zworą zastąpiłem diodę D11. Pierwotnym zamysłem było zablokowanie rozładowania kondensatora C15 przy wyłączeniu zasilania. Ale spadek napięcia połączony z dużą rezystancją wyjściową ICL7660 powodował, że brakowało około 0,3 V dla LDO. Alternatywą było zwiększenie napięcia stabilizatora impulsowego, ale chcę ograniczyć straty na LDO. Pomogło.

2. Zmierzyłem szumy odbiornika w funkcji  częstotliwości IF. Przyjąłem stałą częstotliwość heterodyny 22,1 GHz (:24). Ponieważ hybryda na wyjściu odbiornika ma zakres 1,1 GHz do 1,9 GHz to  w takim zakresie dokonałem pomiaru szumów. Wynik na wykresie:

[attachment=485]

Opłaca się dać wysoką IF. Dla tej częstotliwości heterodyny, IF=1,9 GHz to dopiero początek naszego pasma.

3. Dokonałem pomiaru mocy wyjściowej nadajnika i przetestowałem przełączanie zasilacza pomiędzy trybami RX i TX. Heterodynę ustawiłem na 21,684 GHz (903,5 MHz x24). Moc na generatorze 8 dBm, na gnieździe modułu pewnie około 7 dBm. Na wejście pośredniej podałem sygnał CW 2364 MHz regulując jego moc od -10 dBm do nasycenia przy około +5 dBm. Mierzyłem za pomocą miliwatomierza Anritsu ML2408A, z sondą MA2425B (do 67 GHz), adapter 1,85 mm/2,92 mm, i dwa tłumiki 2,92 mm do 40 GHz: Weinschell 6 dB/20 W/40 GHz 2,92 mm i Pasternack 20 dB/2 W/26,5 GHz 2,92 mm. Zestaw tłumików przed pomiarem zmierzyłem na częstotliwości pomiaru za pomocą VNA i korekcję wprowadziłem do miliwatomierza.

[attachment=486]

Pobór mocy na wyjściu mojego zasilacza podczas nadawania:

[attachment=487]

4. Pozostawiłem w trybie nadawania przez około 10 minut aby sprawdzić zasilacz termicznie.

Tu pomiar temperatury U1:

[attachment=488]

Pozostałe temperatury:
- obudowa modułu od góry: 49 stopni C
- dioda D3: 50 stopni C
- cewka L1: 51 stopni C
- LDO U2: 62 stopni C
- LDO U4: 53 stopni C

Wygląda to zadowalająco. W następnym kroku obejrzę widmo na wyjściu z zależności od wysterowania.
W zasadzie po napisaniu poprzedniego wpisu miałem iść spać, ale jedna sprawa nie dawała mi spokoju. Źródło szumów jest z założenia szerokopasmowe. Na wejściu odbiornika nie mamy żadnej selektywności. W zależności od połączenia sprzęgacza hybrydowego 90 stopni na wyjściu mieszacza mogłem mierzyć szumy dla górnej lub dolnej wstęgi. Mimo senności postanowiłem to jednoznacznie ustalić. Ponieważ w zasięgu kabla od stanowiska testowego płytki nie miałem generatora mogącego podać 24 GHz postanowiłem zestawić link radiowy z sygnałem 24 GHz. Użyłem generator z VNA do 50 GHz, dwa horny WR-42, dwa przejścia WR-42/2,92 mm i analizator widma. Heterodynę ustawiłem na 22,1 GHz (920,83333 MHz x24), do wyjścia IF odbiornika podłączyłem analizator widma i ustawiłem zakres 1,1 GHz-2 GHz. Nadajnik (VNA) najpierw ustawiłem na częstotliwość 24,048 GHz a następnie na 20,152 GHz (czyli f lustrzaną dla tej f heterodyny). Uff... Na szczęście mierzyłem właściwą wstęgę. Sprzęgacz 90 stopni ustawiony jest na odbiór USB.

Tu widok na antenę nadawczą:

[attachment=489]

a tutaj z za anteny odbiorczej w oddali widać drugą część linku radiowego

[attachment=490]

Tu widmo na wyjściu IF przy odbiorze sygnału o f=24,048 GHz:

[attachment=491]

A tutaj widmo na wyjściu IF przy odbiorze sygnału na częstotliwości lustrzanej o f-20,152 GHz:

[attachment=492]

Prążek na lewo od nas interesującego to druga harmonicza heterodyny. Przy okazji zmierzyłem tłumienie lustrzanej. Wynosi około 30 dB. Dlatego lubię Image-Reject Mixers...
CBDU
Paweł, czy masz ADALM-PLUTO ?
Nie mam. Do tej konwersji (i innych opartych na moduły radioliniowe) planuję zaprojektować moduł syntezy (MAX2871 - niedrogi i przyzwoity) plus układ RFFC5071A (dwa mieszacze zintegrowane z kolejnym syntezerem). MAX będzie do LO, a RFFC pozwoli żonglować w szerokim zakresie IF i końcową częstotliwością do TRX. Do tego mała atmega. W zasadzie już zacząłem projektować i mam już elementy, tylko chwilowo musiałem zająć się innym tematem. Tak trochę dla tradycjonalistów, lubiących "feel" prawdziwej gałkiSmile Zaliczam się do nich, choć ortodoksem nie jestem.
No właśnie widzisz...tę gałkę też można podpiąć pod komputer jak się uprzesz. Dziś z łatwością można nadawać i odbierać z dowolną pośrednią RX i TX. Kwestia co kto lubi i co komu łatwiej przychodzi.

Dzięki za pomiary i płytki. Rewelacja że coś się dzieje.
Wczoraj mały upgrade zrobiłem. Nie miałem w swoich zasobach, to zamówiłem. Do mocowanie płytki do modułu zastosowałem śrubki M2,5x12. Teraz płytki trzymają się mocno.

[attachment=493]
Congratulations!
I intend to use similar 24GHz Wavelab transverter and additional power supply, controller, 2nd FI converter.
For your information I will share my design for Alcatel 9500 – 11GHz radio link. The concept was not tested yet because I’m still far away from home. I hope you will find it interesting.

Best regards, Robert
YO4HFU
(31-03-2021, 12:53)YO4HFU napisał(a): [ -> ]Congratulations!

I intend to use similar 24GHz Wavelab transverter and additional power supply, controller, 2nd FI converter.

For your information I will share my design for Alcatel 9500 – 11GHz radio link. The concept was not tested yet because I’m still far away from home. I hope you will find it interesting.

Best regards, Robert

YO4HFU

Thank you Robert for providing the 10GHz trv project based on the Alcatel module.

73 Marek SP4ELF

P.S.        Z informacji jakie otrzymałem od Roberta po sprawdzeniu poprawności pcb i sterowania będzie udostępniona pełna dokumentacja modułów i softu .Pcb maja rozmiar 10x10 cm .Moduł sterownika będzie posiadał : możliwość konfiguracji IF 144/430 MHz ,wybór USB/LSB , filtrowanie sygnału za pomocą filtrów SAW, zabezpieczenie zasilaczy, zabezpieczenie PA TX, blokada ujemnego napięcia polaryzacji, diagnostyka przez uC, monitorowanie wyjścia RF, napięcie akumulatora, temperaturę wewnętrzną itd .
Welcome to the forum. Feel free to present your designs and discuss on other topics. Probably your concept can also be adapted to this Wavelab module. I have a similar concept, I plan a module with a MAX2871 synthesizer and a double mixer with internal synthesizer Qorvo RFFC5071A.
By the way, the corrected documentation for the power supply board below. I present documentation that allows one to order soldered modules in JLCPCB (except for terminal blocks).
Changes in the current version:
1. Diode D11 has been replaced with a 0 Ohm/1206 resistor
2. On the back side of the board, I added a mask opening. Heat sinks can be added for LDO.

Poniżej poprawiona dokumentacja do zasilacza. Oprócz gerberów zamieszczam pliki umożliwiające zamówienie zmontowanych płytek w JLCPCB. Zmiany w aktualnej wersji:
1. Dioda D11 została zamieniona rezystorem 0 Ohm/1206
2. Dodałem otwarcia w masce na spodniej stronie płytki. Można dodać radiator lub inne rozwiązanie termiczne.

Gerbery:
http://www.procontrol.home.pl/pawel/Wave...supply.zip
BOM (format JLCPCB)
http://www.procontrol.home.pl/pawel/Wave...ly_bom.xls
Plik z pozycjami elementów (format JLCPCB)
http://www.procontrol.home.pl/pawel/Wave...op-pos.xls

Zamówienie pięciu kompletnych płytek kosztuje tyle (plus opłaty celne i przesyłka):

[attachment=502]

Aktualny schemat:

[attachment=503]

Edit.
Jeszcze aktualny widok od spodu:

[attachment=504]
Stron: 1 2 3 4 5 6 7